20. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2013

  3. – 5. května 2013

V Tuchlovicích na pouti…
První květnový víkend mají jistě milovníci folkloru spojený především se středočeskou obcí Tuchlovice, kde se každoročně právě v tyto dny koná Středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť. Nejinak tomu bylo i tentokrát. A navíc letošní ročník byl jubilejní – dvacátý. Bylo tedy rozhodně co slavit. Ale pojďme od začátku… Máte-li chuť, provedu Vás krok za krokem pestrým programem. 

Pátek
Prvním pořadem festivalu bylo „Floriánské zpívání a hraní“ v kostele sv. Havla v Tuchlovicích. V programu nazvaném Doteky písní vystoupila Rosička – dětský sbor ze ZUŠ Stochov a Malá kapelka Lístečku ze ZUŠ Nové Strašecí. Zpěváci i muzikanti doslova po duši pohladili posluchače písněmi od Hradišťanu a Javorů, od skupiny Nezmaři, Tomáše Kočky, ale i zpracováním a provedením těch „obyčejných“ lidových. V chladném vzduchu kostela jako by se zastavil čas a neexistovalo nic než pohoda a harmonie, nejen ta tónová. Kdo tam byl, zcela jistě má slova potvrdí. 


Kapelka se poté bez meškání přesunula do Novostrašeckého kulturního centra, kde už se připravoval domácí soubor Čtyřlístek. Společně přivítali a divákům představili hosty letošního festivalu – plzeňský soubor Jiskra, dětský soubor Borinka z Nitry a folklorní soubor Pećinci ze stejnojmenného města v Srbsku. 

V úvodu pořadu promluvila paní Jana Svobodová – předsedkyně Folklorní unie Prahy a Středočeského kraje, která je zároveň i zástupcem hlavního pořadatele festivalu. Diváky i vystupující přivítal také starosta města Nové Strašecí pan Karel Filip a ředitel festivalu pan Bohumil Chochola. Po zbytek večera už se pak hrálo, zpívalo a tančilo. A málem bych zapomněla! Překvapení pro všechny přichystal i další z hostů letošního ročníku Drahoš Daloš.  Usměvavý a příjemně upovídaný chlapík z Lehoty pri Nitre dorazil neplánovaně již o den dříve a mohl tedy v NKC zahrát na tradiční pastýřské píšťaly – vlastnoručně vyráběné! Po skončení programu se domácí účinkující rozjeli do svých domovů a hosté do místa ubytování, aby načerpali síly pro svá další festivalová vystoupení.

Sobota
Sobotní program byl opravdu nabitý. Během dopoledne měly jednotlivé soubory zvukové a prostorové zkoušky v amfiteátru bývalého tuchlovického letního kina a ještě stihly krátkými ukázkami pozvat kolemjdoucí z malého podia na návsi na hlavní program. Ten společně ve 14 hodin odstartovali a jubilejnímu ročníku festivalu vše nejlepší popřáli pan Karel Burda, starosta obce Tuchlovice, primátor města Kladna Dan Jiránek, předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica a za všechny pořadatele jejich zástupce paní Jana Svobodová. Slova se poté ujali dva andělé – Anička Fischerová a Filip Cíl – kteří diváky provedli oficiálním zahajovacím programem s názvem „Všichni svatí tancovali“. 


O svatých patronech a andělích hráli, zpívali a tančili pražští z Gaudeamu, Kytice a Rosénky, domácí Čtyřlístek a Vonička z Čestlic. O tom, že láska k folkloru je velmi často dědičnou záležitostí a díky tomu má stále nové pokračovatele a tudíž mu snad nehrozí vyhynutí, nás svými vystoupeními přesvědčilo hned několik generací ze souborů Kytice, Gaudeamus, Jarošáček, Čtyřlístek a Pracharanda. Celým pořadem „Jablko nepadá daleko od stromu“ nás pak provedli Ti nejpovolanější – Zuzana Cílová a její syn Filip, jejichž jména jsou svázána s pražskou Rosénkou.

Z daleka i z blízka přijeli na Tuchlovickou pouť hosté.Tato skutečnost dala vzniknout názvu další části programu, v níž se divákům představily soubory Jiskra z Plzně, jihočeská Pracharanda, Pećinci (Srbsko) a děti z Borinky (Slovensko). Nechyběl ani Drahoš Daloš a jeho „píšťalky“ vlastnoručně vyrobené. Hajdaláci z Rosénky sice nejsou z daleka, ale jejich tanec byl – předvedli totiž svižný, temperamentní Szaszcsavas. Moderátoři pořadu Filip s Aničkou měli přichystané i překvapení, které v programu nebylo. Na podium pozvali také The 1st Czech Pipes and Drums – tradiční skotský dudácký soubor plný Čechů, aby upoutali pozornost návštěvníků a pozvali je na večerní dudácký pořad. 

Hlavní sponzoři - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

Mobirise