21. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2014

  2. – 4. května 2014

Během prvního květnového víkendu se v Tuchlovicích konal již 21. ročník Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť. Pořadatelem letošního ročníku festivalu byl Folklorní soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí.

Prvním oficiálním pořadem bylo vystoupení muziky souboru Gaudeamus v tuchlovickém kostele sv. Havla. Společně s ní zazpívaly své soutěžní písničky děti, které se zúčastnily pěvecké soutěže Zpěváček 2014. Poté se program přesunul do Nového Strašecí, kde v kulturním domě soubor Čtyřlístek přivítal a představil vzácné hosty festivalu – polský soubor Wilamowice ze stejnojmenného města a Beijing Taiping Drum Dance Troupe až z daleké Číny. V průběhu večera mimo již zmíněné soubory vystoupil také dětský soubor Lísteček se svou Kapelkou (ZUŠ Nové Strašecí) a mělničtí Jarošovci. Všechny přítomné v úvodu programu pozdravili starosta města Nové Strašecí Karel Filip, čestný ředitel festivalu Bohumil Chochola a současná ředitelka festivalu Tereza Mlynaříková společně s festivalovou tajemnicí Kateřinou Tučkovou. 

Sobotní festivalový program probíhal v Tuchlovicích. Dopoledne se všechny soubory představily v krátkých vstupech na malém podiu před Českou hospodou.

 

 Diváky poté uchvátil svým komediantským umem ve veselém pohádkovém vystoupení Bajaja potulný komediant Víťa Marčík. Cestou k druhé ze scén festivalu se mohli návštěvníci seznámit s prací některých neziskových organizací z Kladenska a Rakovnicka. K nahlédnutí, ochutnání i koupi byly výrobky těchto skupin, ale i dalších zájmových kroužků a organizací. Nechyběly ani stánky, kde bylo možné zakoupit keramiku, šité látkové hračky, patchwork, medovinu aj. Krátce po poledni se zástupci jednotlivých souborů a další významní hosté setkali s Karlem Burdou, starostou obce Tuchlovice, během krátkého oficiálního přivítání.

V 14.00 hod. odstartoval v amfiteátru letního kina hlavní program festivalu s názvem „Meleme páté přes deváté“. Mezi významné hosty z řad diváků patřil zástupce hejtmana Středočeského kraje Zdeněk Štefek, radní pro kulturu. Pozvání přijal také předseda Svazu měst a obcí, primátor města Kladna Dan Jiránek. V publiku samozřejmě nechyběl starosta Tuchlovic, ani starostové okolních obcí. Program sledovala i Jana Svobodová, předsedkyně FUPraSK a Zdeněk Pšenica, předseda FoS ČR.

Spolu se svým doprovodem sledovala celý pořad také velvyslankyně Čínské lidové republiky a další hosté

Ani velmi chladné počasí neodradilo zaplněné hlediště amfiteátru od sledování celého programu. Svá vystoupení předvedly soubory Čtyřlístek, Gaudeamus, Krušpánek, Lísteček, Moták, Perníček, Rosénka (skupiny Košulenka a Hajdaláci), Šáteček a také Wilamowice a Beijing Taiping Drum Dance Troupe. Všichni byli oceněni nadšeným potleskem publika.

V rámci večerního programu proběhla oblíbená škola tanců. Role učitelů se ujali zástupci zahraničních souborů a byl to opravdu zážitek! Robinsona Crusoe poté v zadní části amfiteátru představil s osobitostí sobě vlastní Víťa Marčík. Kdo neměl náladu na divadlo, vydal se do České hospody, kde se konala pouťová tancovačka s kapelou Černý brejle. Na hlavním podiu se mezitím připravila na své vystoupení pardubická folk-folklorní skupina Trdlo a kdo zůstal, rozhodně nelitoval. Příjemně naladění muzikanti Čtyřlístku převzali krátce před 23. hodinou pomyslné programové žezlo a celý nabitý den zakončilo pohodové muzicírování a tancování

V neděli ještě soubory z Polska a Číny vystoupily před Muzeem T. G. Masaryka v Lánech v rámci oslav pořádaných k výročí narození Alice Masarykové.

Napsala: Pavlína Tondrová

Hlavní sponzoři - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

No Code Website Builder