22. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2015

  8. – 10. května 2015

Tuchlovická pouť 2015
pátek 8. května

Prvním pořadem festivalu bylo „Floriánské zpívání a hraní“. V pátek odpoledne se v tuchlovickém kostele sešli natěšení posluchači. Terezka Mlynaříková přivítala a představila hosty festivalu - dětský soubor Turnička z Liptovské Tepličky a Děcka ze Skoronic. Nejstarší děvčata ze slovenskéTurničky i ty menší ze souboru Děcka ze Skoronic zpívalystaré mariánské písně. 

Mezitím se v Novostrašeckém kulturním centru připravovalna vystoupení domácí Lísteček a Čtyřlístek. V 19.30 hod. zde začal pořad „Vítejte u nás“. V jeho úvodu krátce pohovořil starosta obce Nové Strašecí Mgr. Karel Filip a popřál festivalu, aby se letošní 22. ročník vydařil jako ty předešlé. Poté už se slova ujali moderátoři pořadu Bohoušek Chochola a Pavlína Tondrová. Spolu s Lístečkem se diváci přenesli do období posvícení. Turnička s sebou přivezla písně a tance z podtatranského regionu, zajímavými úpravami lidových písní potěšila Kapelka Lístečku. Díky skoronickýmna všechny přítomné dýchlo kouzlo Jízdy králů a Čtyřlístek zakončil večer kouzelným pořadem Hold Berounce. Během přestávky si návštěvníci v předsálí mohli prohlédnout skvělé fotografie Jiřího Duchoně z předešlých ročníků festivalu. 


Tuchlovická pouť 2015
sobota 9. května 
Na tuchlovické návsi, na malém podiu před Českou hospodou, začal v 10.00 hod. „pozvánkový“ program. Soubory, které vystoupí v hlavním odpoledním programu, si pro návštěvníky připravily krátká vystoupení. O představení jednotlivých účastníků se postarala Jana Svobodová, předsedkyně Folklorní Unie Prahy a Středočeského kraje, o. s.Krátce před polednem vystřídal na podiu zpěváky a tanečníky odborník na brumle a brumlování Petr Jasinčuk.
Zástupci festivalu a zúčastněných souborů se po obědě sešli v sále České hospody, kde se konalo oficiální přivítání na festivalu.


 Kromě starosty Tuchlovic, Mgr. Jaroslava Pošty, nechyběl ani Mgr. Karel Filip, starosta Nového Strašecí, a pozvání přijali i starostové okolních obcí. Mezi hosty byla také Ing. Věra Kovářová, poslankyně Parlamentu ČR, zástupce Ministerstva kultury ČR PhDr. Zuzana Malcová a další.

V odpoledních hodinách se zaplnily stánky před a v amfiteátru. Své výrobky a činnost zde prezentovaly různé neziskové organizace z Kladenska a Rakovnicka. Od 14.00 hod. pak uvnitř zahájila slavnostní znělka festivalu hlavní odpolední program. Magda Pelcová spolu s Jiřím Vernerem přivítali na podiu k úvodnímu slovu Bohouška Chocholu a Terezku Mlynaříkovou, ředitele festivalu. K nim se s přáním pohodového průběhu celé akce přidala také Jana Svobodová (FUPraSk), Jaroslav Pošta (starosta Tuchlovic) a Ing. Zdeněk Štefek, radní pro kulturu Středočeského krajského úřadu. Nevyzpytatelné počasí pouze jedinkrát prověřilo odhodlání návštěvníků nenechat si ujít báječná vystoupení. Režie se letos při sestavování programu nechala inspirovat známou televizní soutěží Kufr, takže se nejen tančilo a zpívalo, ale také soutěžilo. Během odpoledne se na podiu vystřídaly soubory dětské a mládežnické (Děcka ze Skoronic, Jarošáček, Lísteček,nejstarší Rosénka – Hajdaláci,Turnička) a dospělé (Čtyřlístek, Gaudeamus).Mezi diváky byli také naši milí sponzoři, kterým tímto ještě jednou velmi děkujeme. Bez nich bychom to totiž měli mnohem složitější. Festivalové dění si nenechal ujít ani bývalý tuchlovický starosta Ing.Karel Burda, ani Ing. Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí, který v minulosti festival zaštiťoval. Letos převzal záštitu ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek, MBA, který se přijel podívat i s rodinou. 

Kdo se tedy nenechal odradit nejistým počasím a zůstal, jistě nelitoval. Od 19.30 hod. proběhla v amfiteátru bývalého letního kina tradiční škola tanců. 


Role učitele se letos ujala nejstarší děvčata ze souboru Turnička. Na hlavním podiu poté předvedlo své umění taneční divadlo „BUFO“, které nejednou rozesmálo a roztleskalo publikum. Kdo nestihl dopolední brumlování s Petrem Jasinčukem, měl druhou šanci před vystoupením Cimbálové muziky Vladimíra Novotného a QR Bandu Rakovník. O tom, že hudba je jedna jediná, ač v různých zemích, prováděná různými národy na různé nástroje a v různém stylu, posluchače poté nebylo třeba nikterak přesvědčovat. Druhý festivalový den zakončilo tradiční nokturno – pohodové tancování a muzicírování, pro každého, kdo měl chuť ještě chvíli pobýt.

A pokud by se mezi návštěvník našel někdo, kdo si přeci jen chtěl od folkloru na chvilku odpočinout, mohl po 21. hodině zajít do České hospody na „Pouťovou tancovačku“ s kapelou Černý brejle.

Tuchlovická pouť 2015
neděle 10. května
Nedělní dopoledne patřilo dětským a mládežnickým souborům a velmi vtipně jej moderoval Jan Biroš. U posluchačů dospěláků zcela jistě zabodoval svými vtipnými narážkami a glosami, u dětí převlekem za motýla Emanuela. V programu „Tancuj s námi, Floriánku“ zpívaly a tančily děti z MŠ Tuchlovice a soubory Borůvky (z Rakovníka), Děcka ze Skoronic, Notičky (z Řevnic), Turnička (z Liptovské Tepličky) a Vonička (z Čestlic). Dva vstupy měli v programu také Hajdaláci, nejstarší z pražské Rosénky. 


Závěrečným poděkováním vystupujícím souborům se uzavřel nejen dopolední pořad, ale i 22. ročník Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť 2015. Všichni se ale těšíme, že se za rok v květnu opět v Tuchlovicích sejdeme!

Za folklorní soubor Čtyřlístek - Pavlína Tondrová 

Hlavní sponzoři - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

HTML Builder