23. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2016

  6. – 8. května 2016

Tuchlovická pouť 2016
pátek 6. května
Prvním pořadem festivalu bylo tradiční „Floriánské zpívání a hraní“. V tuchlovickém kostele zahájila v 17. hodin Terezka Mlynaříková společný koncert pěveckého sboru Rosička ze stochovské ZUŠ a kapelky souboru Lísteček z Nového Strašecí. Nadšené publikum sotva dýchalo u netradičního zpracování písní z různých žánrů. Koncert měl veliký úspěch. 

V Novostrašeckém kulturním centru se mezitím na své večerní vystoupení připravovaly domácí soubory Čtyřlístek a Lísteček. Poté se vystřídaly s letošními hosty festivalu – soubory Písečan a Kohoutek. V 19.30 začal pořad „Vítejte u nás“. V jeho úvodu krátce hovořili dva z patronů celé akce – starosta Nového Strašecí pan Karel Filip a po něm i starosta obce Tuchlovice pan Jaroslav Pošta. Po jejich přáních úspěšného průběhu celého festivalu se již slova ujali moderátoři tohoto slavnostního večera – Bohoušek Chochola a Jiří Verner. 


Domácí Čtyřlístek zahájil premiérou nového pásma nazvaného „Nejsem přítel smutností“, které mělo veliký úspěch. Stejný potlesk si vysloužila i děvčata z Lístečku s tancem na motivy písně Petrovický zámek. A pozadu nezůstali ani hosté. Písečtí předvedli své pásmo „Kdož by vás, panenky, nemiloval“ a Kohoutek zatančil své pásmo „Kohouti“. 


Během následující přestávky si mohli návštěvníci ve foyeru prohlédnout výstavu úžasných fotografií Jirky Duchoně z loňského ročníku festivalu. V úvodu druhé poloviny večera zahráli a zazpívali muzikanti z Čtyřlístku. Vystřídala je děvčata z Lístečku a jejich „Do tance nám hrajte“. Hosté z Písku přidali „To se to houpá“ a zvesela, ač na pochmurné téma, zakončil slavnostní večer Kohoutek s vystoupením nazvaným „Umřel soused“, že prý o mrtvých jen dobře… 

Všichni, kdo dali přednost folkloru před utkáním našich hokejistů s Ruskem, se jistě výborně bavili a o hokej ochuzeni nebyli. Jirka Verner v průběhu večera průběžně hlásil aktuální výsledky :-)


Tuchlovická pouť 2016
sobota 7. května 
Sobotní ráno slibovalo modrou oblohou příjemné, slunné počasí. Jistě jej ocenili všichni, kdo přišli po 10. hodině na tuchlovickou náves, aby shlédli jakousi festivalovou ochutnávku – krátká vystoupení zúčastněných souborů. Bonbonkem na závěr bylo vystoupení hráče na brumle Petra Jasinčuka. Celým dopolednem provázela Jana Svobodová. 

Ve 12:30 přivítal starosta obce Tuchlovice v České hospodě zástupce jednotlivých souborů a také významné hosty. Hejtmana Středočeského kraje Miloše Peteru, který převzal záštitu na celým festivalem, předsedu Svazu měst a obcí Dana Jiránka, starosty a místostarosty z nejbližších obcí a další. 

 Ve 14. hodin zazněla v amfiteátru letního kina zbrusu nová slavnostní znělka festivalu, jejíž autorkou je Zuzana Stránská. Hned po ní samozřejmě přišla na řadu také písnička v podání babičky Chocholové, kterou pravidelní návštěvníci dobře znají. Na podium poté vystoupaly osoby pro festival a jeho konání velmi důležité. Nechyběli mezi nimi představitelé obce Tuchlovice - Jaroslav Pošta, starosta, spolu s místostarostkou Ivou Pencovou, Jana Svobodová - zástupce Folklorní Unie Prahy a Středočeského kraje, Bohumil Chochola – čestný ředitel festivalu, jeho současná ředitelka Tereza Mlynaříková a tajemnice Kateřina Tučková. Všichni v krátkosti popřáli festivalu krásné počasí a především spokojené diváky a předali slovo moderátorovi pořadu, Honzovi Birošovi.

Ten pozval na podium soubor Čtyřlístek, jehož pásmo „Nejsem přítel smutností“ bylo inspirací k názvu celého pořadu. Po něm přišly na řadu další soubory a program běžel jako na drátkách. Od masopustní obchůzky (Kohoutek) jsme se přes oslavy dne svatého Martina (Gaudeamus) dostali až k Mikuláši (Lučinka). Soubor Gaudeamus zatančil staropražské tance a v dalším vstupu pozval diváky na Chodsko. Filip Cíl se svou partnerkou (Rosénka) vyřešili problém nestejné výšky tanečních partnerů, Lučinka zase jejich velmi rozdílný věk. A ještě než se i v Tuchlovicích dozvěděli, co všechno se děje, když „Umřel soused“ (Kohoutek), prozradili Hajdaláci z Rosénky „Co dělá Kača“ a předvedli také, kterak „Vybírala sem si“. 

V průběhu celého dne mohli příchozí navštívit stánky, ve kterých svou činnost prezentovaly některé neziskové organizace z Kladenska a Rakovnicka. 


Např. stochovské Slunce o.p.s., skauti z Nového Strašecí, Kamarádi ze Stochova a další. V areálu letního kina byla také nainstalovaná výstava fotografií z loňského ročníku festivalu.

Nabitý program pokračoval v 19.30 tradiční školou tanců, kterou vedl soubor Písečan. Ani druhý z hostů festivalu nezůstal pozadu. Do večerního pořadu „Na svatého Floriána kokrhejme jako zrána“ vybral chrudimský Kohoutek to nejlepší, co má v současné době na svém repertoáru. Byl to jakýsi průřez všemi oblastmi jejich aktuální tvorby. Oficiální část programu tímto vystoupením skončila a na řadu přišlo pohodové večerní muzicírování, zpívání a tancování, tzv. večerní nokturno pro přátele folkloru. Nástrojů se chopila muzika Čtyřlístku a Písečanu. Chvíli se střídali, chvíli hráli společně a podium bylo stále zaplněné tancujícími dvojicemi, které se výborně bavily. V jednu chvíli se tam sešly dokonce hned čtvery dudy – to byla, panečku, muzika! V horní části amfiteátru pak hrála muzika Rosénky. Kdo přišel, mohl si vybrat, kde pobude. A pokud někdo chtěl během večera zcela změnit hudební žánr, mohl se vypravit na pouťovou tancovačku do České hospody, kde k tanci a poslechu hrála kapela Černý brejle. 

Tuchlovická pouť 2016
neděle 8. května 
Třetí, závěrečný den festivalu odstartoval v 10. hodin, tentokrát však na hlavním podium v amfiteátru. V úvodu diváky přivítal vedle organizátorů také zástupce Krajského úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štefek. Mikrofonu se poté opět chopil Honza Biroš a provázel návštěvníky pořadem nazvaným „Tancuj s námi, Floriánku“. Na počest jednoho z hostů festivalu, souboru Písečan, provázely jednotlivá čísla programu ukázky z básní a básniček významného píseckého rodáka Josefa Bruknera. Na podiu se postupně vystřídaly rakovnické Borůvky, děti z MŠ Tuchlovice, děvčata z Lístečku, pražská Kytice, Čižmičky z Rosénky a samozřejmě nechyběli ani oba hosté – Písečan a Kohoutek. Do prosluněného nedělního poledne se na závěr Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť rozezněla slavnostní znělka a ukončila tak letošní, 23. ročník. Ředitelka festivalu, Terezka Mlynaříková, poděkovala všem souborům, které do Tuchlovic přijely, také divákům, kteří se přišli podívat a všechny pozvala na ročník příští, čtyřiadvacátý, opět v květnu do Tuchlovic.

Za folklorní soubor Čtyřlístek - Pavlína Tondrová

Folklorní soubor Čtyřlístek: www.ctyrlistekns.cz

Folklorní soubor Gaudeamus VŠE, Praha: www.gaudeamus-folklor.cz 

Folklorní soubor Lučinka: www.fslucinka.wz.cz 

Dětský folklorní soubor Kytice: www.kytice-praha.cz

Národopisný soubor Kohoutek Chrudim: www.nskohoutek.cz 

Folklorní soubor Rosénka: www.rosenka.cz 

Folklorní soubor Písečan: www.pisecan.cz 

Dětský pěvecký sbor Rosička

Mateřská škola Tuchlovice: www.skolkatuchlovice.cz 

Dětský folklorní soubor Borůvky a lidová muzika souboru Borůvky 

Dětský folklorní soubor Lísteček 

Petr Jasinčuk

Mobirise

Kuře na Tuchlovické pouti!

Pomozte dětem je společným projektem NROS (Nadace rozvoje občanské společnosti) a České televize, kteří podporují ohrožené a znevýhodněné děti.

Mobirise

Dávám židli do kruhu

Podpořte kreativitu studentů po celé České republice a povzbuďteje, aby si udělali vlastní projekt ohledně duševního zdraví a destigmatizace duševních chorob.

Hlavní sponzoři XXVI. ročníku - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

This web page was built with Mobirise templates