24. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2017

5. – 7. května 2017

Pátek – den první
Je pátek 17 hodin a tuchlovický kostel je plný posluchačů, kteří přišli na úvodní koncert Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť 2017. Letos si pro ně poutavý program připravila cimbálová muzika souboru Jasénka ze Vsetína. Během koncertu zazněly lidové písně o lásce, o přírodě aj. Diváci měli také jedinečnou možnost vyslechnout si čtvrtou Biblickou píseň (Hospodin je můj pastýř) v úpravě Zdeňka Kašpara pro cimbálovou muziku. Potlesk v závěru koncertu nebral konce. 

Festivalové dění se poté přesunulo do nedalekého Nového Strašecí, kde v 19. 30 hod. v pořadu „Vítejte u nás“ přivítaly domácí soubory Čtyřlístek a Lísteček kromě Jasénky také soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou. Slovem provázela Magdalena Pelcová spolu s Bohumilem Chocholou. Celý večer se nesl v duchu pohody a báječné nálady, kterou podpořilo vystoupení našeho folklorního „potěru“ z Lístečku. Jasénka rozproudila v divácích krev svým ukázkami valašského folkloru doplněného zvukem cimbálu, který je pro Valašsko typickým nástrojem. Nisanka jistě nikoho nepopletla svým pásmem mateníků a Čtyřlístek rozesmál diváky vtipným vstupem nazvaným „Tam a zpět“. Všichni účinkující byli v závěru programu oceněni za svá vystoupení dlouhým potleskem. Kdo v pátek večer zavítal do Novostrašeckého kulturního centra, jistě nelitoval.

Sobota – den druhý
Sobotní festivalový program se odehrával jako každý rok celý v Tuchlovicích. Organizátoři vždy prosí svatého Petra o hezké počasí. Letos byly jejich prosby vyslyšeny. Teploty sice nebyly nijak vysoké, ale avizovaný déšť nepřišel, takže vše mohlo proběhnout podle plánu.  

Od 10 hodin se postupně vystřídaly na malém podiu před Českou hospodou všechny účinkující soubory, aby pozvaly diváky na odpolední hlavní program festivalu. 

Starosta obce Tuchlovice Jaroslav Pošta se po poledni přivítal na krátkém setkání se zástupci všech zúčastněných souborů a patrony festivalu. 


Již zmíněný hlavní sobotní program začal ve 14 hodin. Po úvodní znělce přivítala diváky ředitelka festivalu Tereza Mlynaříková a krátce promluvili také patroni a významní hosté festivalu – poslankyně Poslanecké sněmovny PČR Věra Kovářová, náměstek hejtmanky Středočeského kraje Vít Rakušan a starosta obce Tuchlovice Jaroslav Pošta. Poté již podium patřilo výhradně účinkujícím – zpíval a tančil Čtyřlístek, Lísteček, Jasénka, Nisanka, pražský Valášek i Gaudeamus, Moták s muzikou Kvítek a nechyběli Hajdaláci z Rosénky. Byla radost sledovat tanečníky počínaje těmi nejmenšími, jak si svá vystoupení užívají. Věřím, že i diváci si našli každý to své „pravé ořechové“. Odpoledním pořadem provázel Jiří Verner a podle pokynů režie (Magdalena Pelcová) zapojil do celého programu také diváky. Ti měli možnost získat drobné ceny za správné odpovědi na soutěžní otázky vyhlašované mezi jednotlivými výstupy. Na své si přišli mladí, starší i ti školou povinní. 

Během dne měli návštěvníci festivalu možnost seznámit se s činností některých neziskových organizací, které působí na Kladensku a Rakovnicku. Také mohli potkat „KUŘE“ – maskota nadace Pomozte dětem a přispět do jejich kasičky. Připojili jsme se i do kampaně nazvané Dávám židli do kruhu, která podporuje Národní ústav duševního zdraví. 

Po večeři přišla na řadu tradiční škola tanců, které se letos ujali naši hosté – soubory Jasénka a Nisanka. Poté svým loutkovým představením nazvaným Eliščiny pohádky pobavil přítomné Vítězslav Marčík mladší. Na hlavním podiu amfiteátru se mezitím připravoval na své večerní vystoupení Tomáš Kočko se svým Orchestrem. Jejich netradiční hudební pojetí folklorních témat při koncertu doslova rozbouřilo celý amfiteátr. Diváci je nechtěli pustit ze scény, museli dokonce dvakrát přidávat. 

Po skončení vystoupení Tomáše Kočka se někteří odebrali do svých domovů. Ti, kdo zůstali, se mohli přidat k pohodovému neformálnímu zpívání, tancování a muzicírování těch, kterým se ještě nechtělo spát.

Neděle – den třetí 
Třetí festivalový den začal v 10 hodin pořadem „Tancuj s námi, Floriánku“. Režisérka Magda Pelcová ani při něm nenechala publikum zahálet a stejně jako v sobotu mezi jednotlivými vystoupeními dostávali diváci hádanky. Opět měli možnost za správnou odpověď získat nějakou drobnost či upomínkový předmět. Na podiu se během dvou hodin vystřídaly soubory dětské i dospělé - Jasénka, Nisanka, Lísteček, rakovnické Borůvky, mělničtí Jarošovci a Jarošáček. Nechyběly řevnické Notičky a další z rosénkovské rodiny – Košulenka. Programem i dnes provázel pohotový Jiří Verner.  

Kouzelným okamžikem programu byla chvíle, kdy zklamala technika a rozbil se jeden z mikrofonů právě v momentě, kdy měl sólové vystoupení jeden malý chlapec z Notiček. Nenechal se poplést a bez zvuku svůj výstup dohrál a dozpíval až do konce. Publikum si jej ovšem vyžádalo na scénu ještě jednou, tentokrát již s funkčním mikrofonem a za svůj báječný výkon sklidil bouřlivý potlesk. To byl okamžik, kdy jsem si uvědomila, jak je skvělé, že je tolik dětských souborů, které se folkloru věnují, protože právě díky nim je jisté, že lidová píseň a lidové tance se nestanou historií, ale budou žít dál!  

Všechno musí jednou skončit, i náš folklorní festival. Po obdarování vystupujících souborů promluvila závěrem ještě krátce ředitelka festivalu Tereza Mlynaříková a také jeho čestný ředitel Bohoušek Chochola. Poté zazněla festivalová znělka a nám nezbývá, než se těšit na příští rok na jubilejní 25. ročník Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť.

Hlavní sponzoři - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

Created with ‌

Website Design Program