26. ročník  festivalu

Tuchlovická pouť 2019

3. – 5. května 2019

 Den první – pátek 3. května    „Floriánské zpívání a hraní“ – to je název prvního z pořadů, které tvoří každoroční bohatý program festivalu. Při účinkování se tu po delším čase sešly dva dětské soubory, a to dětský pěvecký sbor Rosička ze ZUŠ Stochov a Kapelka souboru Lísteček, který působí při ZUŠ v Novém Strašecí. Slavnostní koncert zahájila přivítáním diváků i účinkujících ředitelka festivalu a zároveň vedoucí Rosičky Terezka Mlynaříková. Poté už slova vystřídaly tóny a obě tělesa samostatně nebo společně zpívala a hrála písně například od Cimbal Classicu, Javorů, Spirituál Kvintetu, Trdla a dalších. V kostele vládla příjemná nálada a všichni byli zvědaví, co zajímavého si pro diváky letošní ročník připravil. 

Po skončení koncertu se obě skupiny přesunuly do Novostrašeckého kulturního centra, kde festivalový program pokračoval pořadem „Vítejte u nás“. O svižné a vtipné průvodní slovo se i letos postaral Jiří Verner, jeden z členů domácího souboru Čtyřlístek. V úvodu krátce promluvil starosta města Nové Strašecí Karel Filip a po něm převzala slovo opět Terezka Mlynaříková. Večer zahájil domácí Čtyřlístek premiérou – novým pásmem nazvaným Kladno, které mělo velký úspěch. Po nich se představila mladší děvčata z Lístečku. Hajdaláci z Rosénky s sebou do Strašecí přivezli ukázky moravského folkloru. Borůvky z Rakovníka představily program nazvaný V lese, s nímž se chystají na soutěžní přehlídku dětských souborů do Jihlavy. Poté chlapci z Rosénky seznámili diváky s palicovým tancem. Po nich přišly na řadu starší dívky z Lístečku, opět za doprovodu Kapelky a celý báječný večer zakončili Hajdaláci vystoupením s názvem Kokokokodák a doslova rozchechtali celý sál.

Následovala už jen pozvánka na víkendové festivalové dění v Tuchlovicích a pohodově naladění diváci se rozešli do svých domovů.


Den druhý – sobota 4. května 
Sobotní program začal tradičně na malém podiu před Českou hospodou. Zde se postupně představily krátkými ukázkami soubory, které odpoledne vystoupily také v hlavním pořadu festivalu. Počasí nám zatím přálo a my doufali, že se nesplní předpovědi meteorologů. 

Bohužel po několika prosluněných ročnících prostě musel ten jeden uplakaný přijít. Ani úvodní povzbudivá slova poslankyně Parlamentu ČR Věry Kovářové, primátora města Kladna Dana Jiránka a tuchlovického starosty Jaroslava Pošty nerozehnala kupící se mraky a nezastavila počínající déšť. Skalní fanoušci však přišli do amfiteátru vybavení. Jen vytáhli pláštěnky či deštníky a nenechali si připravený program ujít. Své nejen taneční umění postupně předvedly soubory Notičky, Hajdaláci, Jarošáček, Šáteček, Vonička, domácí Čtyřlístek a letošní hosté festivalu - rumunský soubor Bradulecul. Všichni vystupující ze sebe vydali maximum jako poděkování statečným divákům za jejich odvahu a úžasnou výdrž. 

V době polední přijali významní hosté, starostové okolních měst a obcí a představitelé jednotlivých souborů pozvání starosty Tuchlovic Jaroslava Pošty k neformálnímu společenskému setkání v České hospodě. 

Dešti se bohužel musel přizpůsobit i následující plánovaný program. Ač neradi, rozhodli se nakonec organizátoři festivalu zrušit školu tanců a koncert skupiny Cimbal Classic byl přesunut do tuchlovického kostelíku. Toto prostředí ovšem bezpochyby ještě umocnilo dojem z pohody a radosti, kterou s sebou brněnští muzikanti do Tuchlovic přivezli. Posluchači se tak v suchu mohli nechat unést kouzelnými tóny hudby, která uklidňovala, hladila, ale místy pulsovala strhujícím rytmem.  

  

 Kdo se nechtěl ztratit v hlubinách nádherných textů skupiny Cimbal Classic, mohl ve stejný čas vyrazit do České hospody, kde na sále probíhala nefalšovaná pouťová tancovačka s kapelou Černý brejle.

Po téměř dvouhodinovém nádherném koncertu či celovečerní tancovačce se všichni odebrali do svých domovů, neboť nízké teploty nepřály ani konání tradičního a oblíbeného večerního nokturna, pohodového muzicírování pro ty, kterým se ještě nechce spát. A tak skončil i druhý festivalový den, jistě bohatý na příjemné zážitky. 

Den třetí – neděle 5. května
Počasí bohužel neporučíme, a tak jsme se zatajeným dechem čekali, co nám přinese neděle. Naše tiché prosby byly vyslyšeny. Ačkoliv teploty nebyly úplně ideální, přes to Ladův národopisný soubor statečně a báječně odstartoval svým vystoupením dopolední program v amfiteátru letního kina. Postupně se divákům představily soubory Lísteček, Čižmičky, Lučinka, Gaudeamus, Borůvky, rumunský Bradulecul a také děti z MŠ Tuchlovice. Hlediště se během chvíle zcela zaplnilo a všichni si program skvěle užívali.  

Po nedělním obědě jsme pamatovali na naše nejmenší diváky a pozvali pro ně divadlo Pruhované panenky s pohádkou O neposlušných kůzlátkách. 

Závěr našeho festivalu patřil souboru Gaudeamus, který v letošním roce oslavil významné jubileum – 70 let své existence. Tuchlovickému obecenstvu předvedl svůj narozeninový gala program a sklidil velký potlesk.  

Věříme, že diváci si i v letošním 26. ročníku Středočeského folklorního festivalu Tuchlovická pouť našli něco, co je oslovilo, potěšilo, zahřálo u srdíčka a že nám svou přízeň zachovají i pro rok následující.  Nashledanou zase za rok v květnu v Tuchlovicích! 

Hlavní sponzoři - Tuchlovická pouť

Pořadatel

Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek
Komenského náměstí 209
271 01 Nové Strašecí

Email:
mikovcovatereza@seznam.cz
pro.kacku@seznam.cz


Spolupořadatelé

Obec Tuchlovice
E-mail: outuchlovice@volny.cz
Tel.: (+420) 312 657 020

Folklorní unie Prahy a Stř. kraje
Jana Svobodová, předsedkyně FU PraSk, K Vodárnám 1033
252 29 Karlík
tel: (+420) 777 600 448
pfu@email.cz
jajsv@dobnet.cz

HTML Website Builder